Fortsätt till huvudinnehåll

Olika krav? Jämställt?

Pelle Billing ställer en berättigad fråga på sin blogg:

Vad tycker du, är det försvarbart att ha olika krav [intagskrav på Polishogskolan, min anm.] för män och kvinnor?

Jag undrar samma sak

Jag har ställt samma fråga i (minst) tre inlägg:
Jag känner flera poliser, och av dessa flera kvinnor. Och dessa är i fysiskt topptrim, vältränade både fysiskt och psykiskt! Det är inte många män som slår dem på fingrarna kan jag säga, jag skulle inte ha något emot att de kom till min hjälp om/när jag skulle behöva dem. Hur blir deras status när det plötsligt kommer en massa kvinnliga poliser light? Jag anser nog att de mer eller mindre blir diskriminerade och devalverade i sina roller som poliser.
Idioti!

Mer om...


Mer om dumheterna att kvotera:


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning
PS. Jag känner inte polisen på bilden och vet inte om hon blev jämlikt bedömd eller inkvoterad. För övrigt skall ingen skugga falla på de som blivit inkvoterade, det är ett (feministiskt) systemfel - inte individernas fel.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

Kommentarer

  1. Nej fy, det är ju generalmiss att kvotera in kvinnor som inte klarar kraven som alla andra. Jag skulle inte vilja komma in på det viset, veta att jag bara är där för att jag är kvinna... Man ska självklart ta in de bäst lämpade oavsett kön och etniskt ursprung...

    SvaraRadera
  2. Jopps, man skall inte ens ta hänsyn till musiksmak! ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  3. Jopps, man skall inte ens ta hänsyn till musiksmak! ;o)


    //Zac

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Är det något i vattnet?

Vad sjutton händer?? Verkligheten har blivit som någon typ av dålig LSD-tripp. Vi har en regering som lovar "de största miljösatsningarna någonsin" - och de skall i huvudsak levereras efter valet (då förhoppningsvis både MP o KD försvunnit, SD minskat och Fi imploderat). Vi har en flyktingmottagning som slagit dubbelknut på sig själv för att upprätthålla illusioner - jag menar "boende för vuxna ensamkommande barn"? På riktigt? Socialdemokraterna som "aldrig någonsin, någon gång, någonstans" skulle göra sig beroende av SD vansinniga när SD inte stödjer regeringens förlag om offentlig upphandling. En f d socialdemokratisk ledare och statsministerkandidat rensas ut av SAP i vad som tydligt ser ut som lite historierevisionism. Utan att någon bryr sig. Och jag börjar tycka synd om Juholt! (Kanske beroende på att även han börjar prata sanningar när slutet på S-karriären närmar sig). Det är regelrätt krig i många ytterområden med bakhåll mot räddnings

Och ändamålsglidningen är ett faktum...

Vad skönt att lagarna mot terrorism och grov brottslighet nu äntligen börjat användas! Vad tryggt vi medborgare har fått det. Och vad fel Piratpartiet och många andra fick! Tryggt!