Fortsätt till huvudinnehåll

100 inlägg på en månad!

Rekord!


Och det efter att luften gick ur mig helt efter allt LC-debacklel tidigare i vintras! Hade allvarliga funderingar på att sluta blogga faktiskt.

Inget att komma med?

Näe, kanske inte. Men om mina inlägg är välskrivna eller genomarbetade eller ej är oviktigt så är de i alla fall ofta ganska långa (för långa!) och tidspåkostade (både för mig och för de läsare som förvirrat sig hit).
Så det handlar ganska lite i mitt fall om oneliners-inlägg som man spottar ur sig i tid och otid.

Stolt ändå

Jag tycker nog ändå att det är en ganska formidabel insats med etthundra inlägg under en månad - och den kortaste månaden på året också på min ära! ;o)


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning
PS. LC-debacklet - 'Kursändring, LC' och 'Anekdoterna och LC' samt 'Censurerande av LC-anekdoterna'.

Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Kommentarer

  1. Trevligt tidsfördriv och ibland lärorikt när det plingar till i RSS readern.. Keep em coming =)

    SvaraRadera
  2. Tack, men en sådan frekvens lär det inte bli framledes... ;o)


    //Zac

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Fula feminister?

Fula feminister? Njaa, de finns säkert givetvis. Det fulaste med feminismen är väl dock ideologin i sig som kommer till ytan här: Mer om... (anti)Feminism Jämställdhet Politik Marklundsfejket Om bloggen Annika Östberg Deasy //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om jämställdhet , antifeminism , feminism , politik , genus

Nu får vi lugna oss ett par hekto...

Detta känns som ett av de mer viktiga blogginläggen jag gjort under denna valrörelse. Den vulgära kampanjen där man plockar upp utförsäkrade extremfall emot Alliansregeringen känns både osmaklig, fördummande och rent ut sagt ovärdig en svensk valrörelse. Lovvärt försök Och nej, det handlar absolut inte om att jag negligerar eller nedvärderar svårt sjuka människor med berättelser som är svåra att ta in. Det handlar om att vi nu får dessa extremfall uppslagna på löpsedlarna som om det vore det normala. Det handlar dels om fyrkantig byråkrati och ett lovvärt försök att rensa upp i det svårnavigerade träsk som sjukförsäkringsfrågorna vuxit upp till under de senaste 20 åren. Ja, mer om det lite senare i texten. Tragik i kubik (se update under min signatur) Annica Holmquist, 55, lider av en svår sjukdom som f...