Fortsätt till huvudinnehåll

Kärlek är bra i alla former

En federal distriktsdomstol river upp Kaliforniens förbud mot äktenskap mellan personer av samma kön.
– Beslutet bekräftar allas rätt till fullständigt juridiskt skydd, säger guvernören Arnold Schwarzenegger.
(Källa.)

Vettigt, men det lär bli ett antal ytterligare juridiska turer innan frågan är avgjord. För övrigt skall det tydligen bli film nu också.


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Kommentarer

  1. Kärlek är bra i alla former?
    Nej, verkligen inte.
    Det borde du begripa om du tänker efter.
    Om min 17-åriga dotter tex blir ihop med
    en 59-åring så känner jag inte som rubriken.
    Det kan jag lova dig.

    SvaraRadera
  2. Om din dotter är lycklig? Ibland handlar det om att vara lycklig för att andra är lyckliga.

    Men visst stämmer inte rubriken ändå - missriktad kärlek kan vara mycket negativ. Så dubbelriktad kärlek som inte skadar någon annan borde det kanske stå - men det får inte plats i rubriken... ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  3. Om din dotter är lycklig? Ibland handlar det om att vara lycklig för att andra är lyckliga.

    Men visst stämmer inte rubriken ändå - missriktad kärlek kan vara mycket negativ. Så dubbelriktad kärlek som inte skadar någon annan borde det kanske stå - men det får inte plats i rubriken... ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  4. Kärlek är bra i alla former?
    Nej, verkligen inte.
    Det borde du begripa om du tänker efter.
    Om min 17-åriga dotter tex blir ihop med
    en 59-åring så känner jag inte som rubriken.
    Det kan jag lova dig.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Nu får vi lugna oss ett par hekto...

Detta känns som ett av de mer viktiga blogginläggen jag gjort under denna valrörelse. Den vulgära kampanjen där man plockar upp utförsäkrade extremfall emot Alliansregeringen känns både osmaklig, fördummande och rent ut sagt ovärdig en svensk valrörelse. Lovvärt försök Och nej, det handlar absolut inte om att jag negligerar eller nedvärderar svårt sjuka människor med berättelser som är svåra att ta in. Det handlar om att vi nu får dessa extremfall uppslagna på löpsedlarna som om det vore det normala. Det handlar dels om fyrkantig byråkrati och ett lovvärt försök att rensa upp i det svårnavigerade träsk som sjukförsäkringsfrågorna vuxit upp till under de senaste 20 åren. Ja, mer om det lite senare i texten. Tragik i kubik (se update under min signatur) Annica Holmquist, 55, lider av en svår sjukdom som f...

Fula feminister?

Fula feminister? Njaa, de finns säkert givetvis. Det fulaste med feminismen är väl dock ideologin i sig som kommer till ytan här: Mer om... (anti)Feminism Jämställdhet Politik Marklundsfejket Om bloggen Annika Östberg Deasy //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om jämställdhet , antifeminism , feminism , politik , genus