Fortsätt till huvudinnehåll

En liberal inställning kring sexköp

Ett normalt liberalt och mänskligt argument är att ett beteende som skadar någon annan och utförs mot dennas vilja, under tvång etc, skall vara förbjudet.
"Att mot ersättning skaffa sig en tillfällig sexuell förbindelse" uppfyller i sig inte de kraven. Det är moralism och skapar ett samhälle där makten får hållhakar på vanliga hederliga människor.
(Källa, min formatering)

Och åter har Oscar Swartz kommit med små kloka tankar som jag gladeligen tuggar i mig. Synd bara att inte andra liberaler inser detta grundläggande i liberalismen. Den virussjukdom som kallas feminism tycks omöjliggöra kritiskt tänkande och en stringent ideologisk hållning, tyvärr.

Kriminaliserade sexköp ÄR sexfientlig moral

Än mer om...

(anti)FeminismJämställdhet
PolitikMarklundsfejket
Om bloggenAnnika Östberg Deasy


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning


Kommentarer

  1. Tror det var Oscars sämsta och minst genomtänkta inlägg på länge. Hade han nöjt sig med att prata tjänster och pengar så hade jag kanske kunnat köpa det... men tankarna runt "adult-playgrounds" och koppla det till sexköp, då har man nog missat skillnaden mellan nöje och affärer.

    SvaraRadera
  2. @daydreaming: Smaken är uppenbarligen som baken. Jag tycker det var ett ovanligt, men intressant inlägg från hans sida. Kommentatorsdiskussionen efteråt är dock behållningen! ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  3. Daydreamer kan ju fortsätta dagdrömma. Det var inte det minsta ogenomtänkt. Det var resultatet av 30 års erfarenhet av sex. Adult playgrounds har med tillfällig sex att göra. sexköpslagen hadlar om just "tillfällig sexuell förbindelse". Det var faktist en väldigt ogenomtänkt kommentar.

    SvaraRadera
  4. Får jag lov att tillägga att det också är en inblick i en värld som jag har föga kännedom av. Jag har fått jaga hungrig som alla andra heterosexuella... ;O)

    En fundering bara - om det är inträde på en Adult playground, hur sjutton räknar man då? Och det där horhuset i Oslo där "servicen" var gratis?


    //Zac

    SvaraRadera
  5. Tillfällig sexuell förbindelse mot betalning. Glömde du Oscar de sista två orden med avsikt? För det är det som skiljer det lagliga från det olagliga. Jag förstår inte riktigt varför du missar den detaljen om varför man har sex. Sexuella eller monetära behov.

    Bra för dig att du har haft sex i 30 år. Jag har nog inte haft det i så mycket mer än 15 år än.

    SvaraRadera
  6. daydreaming. Frågan var ju VARFÖR män gör saker gratis som kvinnor tar betalt för, nämligen har tillfällig sex med män. Den universitetsstuderande Anna har många sätt att lösa sina monetära behov. Själv gick jag Handelshögskolan och jobbade 17 timmar i veckan på en livsmedelsbutik på helger och kvällar. Frågan är ju varför hon väljer att fylla sina monetära behov på det sättet. Du är välkommen att komma med dina tankar, det finns 146 kommentarer till den postningen. Även om du inte håller med tycker jag att du skall undvika att kalla det hela "ogenomtänkt". Det är det inte. Det är väldigt genomtänkt.

    Entreprrnörerna som driver "Adult playgrounds" tar inträde. Fast det vore inte koppleri i Sverige ens, eftersom det kräver att man främjar att någon annan skaffar sig ersättning för tillfällig sex. Däremot var de förbjudna i Sverige fram till ganska nyligen enligt den nu avskaffade "bastuklubbslagen".

    SvaraRadera
  7. suck, jag vände på "varför"-satsen i kommentaren ovan ... den riktiga formuleringen finns i postningen:
    http://swartz.typepad.com/texplorer/2010/07/varför-tar-kvinnor-betalt-för-sex.html

    SvaraRadera
  8. Får jag lov att tillägga att det också är en inblick i en värld som jag har föga kännedom av. Jag har fått jaga hungrig som alla andra heterosexuella... ;O)

    En fundering bara - om det är inträde på en Adult playground, hur sjutton räknar man då? Och det där horhuset i Oslo där "servicen" var gratis?


    //Zac

    SvaraRadera
  9. Tror det var Oscars sämsta och minst genomtänkta inlägg på länge. Hade han nöjt sig med att prata tjänster och pengar så hade jag kanske kunnat köpa det... men tankarna runt "adult-playgrounds" och koppla det till sexköp, då har man nog missat skillnaden mellan nöje och affärer.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Humoristisk lärare

Varför hade man inte sådana när jag var ung? ;o) Sååå kul! Killen har talang! Fler sådana, engagerade lärare med humor och glimten i ögat! //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om aprilskämt , lärare , halloween , video , föreläsning , humor