Fortsätt till huvudinnehåll

Livsfarlig livvakt!

Läser i SvD om att:
Vice statsministern Maud Olofssons livvakt skulle skjuta två renar som blivit skadade i en bilolycka. Men livvakten missade den första renen och skadesköt den andra, uppger Västerbottens-Kuriren på nätet.
(Källa.)

De verkar totalt livsfarliga de där livvakterna, både för alla ondskefulla skurkar som vill göra Maud illa, men även för alla andra i närheten, inkl Maud själv? Vilka klantar! Hade det varit upp till mig så hade de lappat bilar i någon sömnig småstad nu...

Tydligen slutade det med att en annan trafikant fick avsluta de stackars renarnas liv med en yxa! Snacka ödesmättad bild på hornhinnan;
Blodiga Säpovakter och en likblek Maud i bakgrunden, alltmedan en kille i pälsmössa och rutig flanellskjorta med ett vrål separerar huvudet från kroppen av en liggande ren.
Om det sedan är av äckel av det blodiga skådespelet som Maud är likblek, eller av insikten av vilka clowner som är satta att skydda henne förtäljer dock inte min inre bild alls... ;o)


//Zac
EDIT: Mer i Västerbottens-kuriren och AB.


Kommentarer

  1. Behöver inte livvakter genomföra någon form av skjutprov för att få bära vapen?

    Detminsta man kan begära är väl att man skall kunna avliva en påkörd och därmed stillaliggande ren med ett skott?

    Jag kan nämna en berättelse från min ungdom. En älg hade gått in på ett dagis i närheten och fastnat med hornen i kedjorna till gungorna, polisen tillkallades. Efter att ha bedömt läget skickades en tillbaks till stationen för att hämta älgstudsaren. Väl tillbaks på platsen siktas det och .. *klick*. Igen och igen.

    En av polismännen tar upp sin tjänstepistol och avfyrar gång på gång, det tar tolv skott innan älgen är död!

    Det var innan polisen fick de pistoler de har i dag, de de hade då var .22or, på 10 meter gick de inte ens igenom en kraftig skinnjacka!

    Samtliga närvanande poliser borde ha omplacerats till tjänst där de inte får bära vapen...

    Detsamma gäller naturligtvis Mauds livvakter!

    SvaraRadera
  2. 1. Historierna går isär om vad som hände och jag har träffat mer än en lantis som tycker om att dra skrönor om hur bondepraktikan slår yrkesmän från "schtan" på fingrarna.
    2. Att skydda en person eller annat objekt, om än med vapen, är väsensskilt från att avliva boskap.
    3. Polisen hade inte .22:or. Det var Walther PPK i kaliber .32 (även om de också finns i .22).

    SvaraRadera
  3. I Finland är jag en lapp, i sverige är jag en 08.
    Så vem skall man tro på en busksvenne som drar skrönor eller en säpolivvakt. Som alltid det spelar ingen roll vad du gör eller säger,det som betyder är vem som gör det. Inte är det intressant o berätta om en buskjägare som skjuter ihjäl sin eller grannens jakthund,för det finns så många intressantare kandidater.

    Koff.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Filmrecension: Jumper

+ Underkänd , näe, detta är inget att hänga i granen - undvikes som pesten! ' Jumper ' zzzzzzzzzzz... *vaknar* Åhh, jag som tänkte skriva en liten recension... En film om en ung pojke som upptäcker att han kan teleportera sig fram och tillbaka i rummet, han är en s k "jumper"; dock så upptäcker han att det finns en organisation som gör allt för att förgöra alla jumpers. Dumunderhållning! Hål som elefanter springer igenom på höjden, dumunderhållning i dess allra, allra sämsta betydelse. Hayden Christiansen måste onekligen tillhöra sin generations absolut sämsta skådisar. Filmen är riktigt tråkig, dock med häftiga effekter och en grundhistoria som borde kunna ge filmen en chans att i alla fall ta sig över den normalt redan låga ribban för dum serietidningsaction, men nej - filmen är en riktig plåga att ta sig igenom... zzzzzzz *somnar igen* *risk för whiplashskador* //Zac +++++ Världsklass , mästerverk, måste ses ++++ Utmärkt , en rikti

co2 per kalori - Kostdoktorn excellererar

Jag använde mig för någon vecka sedan i ett inlägg, ' Vafaan - tjock av frukt?? ' av Kostdoktorns utmärkta genomgång kring sockerinnehåll i olika varor: Nu har kostdoktorn igen krossat lite illusioner , denna gång om hur svår köttuppfödningen är mot miljön: 1 liter/kilo apelsinjuice medför 4,8 kilos utsläpp av koldioxid. Produktionen av 1 kilo oxfilé medför utsläpp av 16,2 kilo. Låter som oxfilén är värst? Men inte så snabbt - en liter apelsinjuice innehåller 450 kalorier. Ett kilo oxfilé ca 2000 kalorier. Omräknat till en mängd som ger 1000 kalorier medför apelsinjuicen 10,7 kilo CO2 medan oxfilén “bara” ger 8,1 kilo! Att äta oxfilé skulle alltså kunna vara miljövänligare än att dricka apelsinjuice! Detta kan bero på att juicen skall transporteras långa sträckor (apelsiner växer knappast i Sverige), och innehåller få kalorier per vikt då den till 90% består av vatten. Skynda dit och läs - alltid läsvärd! Mer om miljön ' Miljökorkade kossor? ' ' Klappjakt p