Fortsätt till huvudinnehåll

Piratpartiljus?

Ett roligt ljus som jag hittade i en rolig presentshop i Långlöt, under min "minisemester" på Öland:


Ursäkta min kassa mobilkamera, men det är alltså ett piratskepp mot en lila fond...
Ett riktigt piratpartietskepp! ;o)

Ska ta en bättre bild och lägga ut senare.


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Kommentarer

  1. Kul grej! Uppmärksam Du var då, som upptäckte det.

    SvaraRadera
  2. Vad roligt, Undrar när PP börjar sälja dessa i sin webb-shop ;)

    SvaraRadera
  3. Faktum är att det är jättesuggestivt när den flammande lågan får skeppet att dansa runt... :O)

    Jag är lite sucker för ljus o lyktor... *skäms lite*


    //Zac

    SvaraRadera
  4. Ingen oljelampa väl?
    nu när det snart är energikris. Men den löser väl "piraterna" :) Kanske har vi alla en liten lykta snart med ett piratskepp på. Mysigt! då vi torkar våra "svin" influensa rinnannde näsor i höst och förundras över att allt är energi men ändå så finns det ingen. Hur går det ihop.

    SvaraRadera
  5. Min religion säger att vi måste öka antalet pirater för att minska den globala uppvärmningen!

    Bevis

    Mer om min tro...

    Jo, jag är pastafari/spagnostiker...


    //Zac

    SvaraRadera
  6. Ett spagettimonster ska ha skapat världen? Är det så? :)
    EN enda vilja skulle omöjliggöra all utveckling...
    Om denna vilja dessutom utgörs av spagetti vars godtycke regerar planeten.....Utveckling verkar "stört" omöjligt.

    Ang den globala uppvärmningen så kan vi nog inte hindra att vårt klot formats, sedan slits ut, upplöses, omformas. All materia slits ut och dör. Vi människor kan inte göra mycket åt denna naturlag. Men vi kan göra mycket för miljön beoende på hur vi lever för att bevara planeten så länge som möjligt. Bevara den så att växter, djur och människor kan må bra och inte bara existera. LIVSKVALITET!

    SvaraRadera
  7. Ett spagettimonster ska ha skapat världen? Är det så? :)
    EN enda vilja skulle omöjliggöra all utveckling...
    Om denna vilja dessutom utgörs av spagetti vars godtycke regerar planeten.....Utveckling verkar "stört" omöjligt.

    Ang den globala uppvärmningen så kan vi nog inte hindra att vårt klot formats, sedan slits ut, upplöses, omformas. All materia slits ut och dör. Vi människor kan inte göra mycket åt denna naturlag. Men vi kan göra mycket för miljön beoende på hur vi lever för att bevara planeten så länge som möjligt. Bevara den så att växter, djur och människor kan må bra och inte bara existera. LIVSKVALITET!

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Det finns ingen el-allergi

De elöverkänsliga får miljonbelopp varje år av både stat, kommuner och landsting - trots att elöverkänslighet inte existerar som diagnos. (Källa.) Det är konstigt att ingen tycks kunna påvisa elöverkänslighet vid blindtester. Strålsäkerhetsmyndigheten pratar om försiktighetsprincipen och " oförändrade råd " - men man kan lika gärna också skriva ut svart på vitt att man vetenskapligt inte lyckats påvisa någon som helst direkt påverkan. All befintlig kunskap pekar på att det egentligen handlar om en ren noceboeffekt ; Det finns inget hållbart vetenskapligt stöd för att elkänslighet, eller elöverkänslighet som det ibland kallas, orsakas av radiofrekventa fält. Det vetenskapliga rådet pekar på att flera nya studier tyder på att det istället handlar om en så kallad noceboeffekt, de...