Fortsätt till huvudinnehåll

Diskriminera - fast bara kvinnor...

"Visst kan man få reagera över att kvinnor inte får boxas i OS, men man ska inte kalla det för könsdiskriminering. Män får exempelvis inte delta i konstsim trots att kvinnor deltar i denna OS-gren. Anledningen är helt enkelt att kvalitén är för låg och intresset för litet.

Det blir ibland riktigt märkligt när kvinnors tillkortakommanden ständigt ska förklaras med diskriminering."

(Från Genusperspektiv)

Moderaterna vs Vänsterpartiet

Jo, det är konstigt. Resonemanget påminner lite om Pelle Billings inlägg kring en debattartikel om hur oerhört "ojämställda" moderaterna är..:
Slutligen så kan jag inte annat än vänta på en motsvarande artikel om Vänsterpartiet. Där är 18 av 30 ledamöter i partistyrelsen kvinnor, och likaså 14 av 22 riksdagsledamöter. Således råder en kvinnodominans, som tidningarna med sin logik bör klassa som ojämställd, och i behov av åtgärder.
Jojo, i skenet av hur vänstervriden journalistkåren är (enligt vissa) så blir man inte helt förvånad av bristen på självinsikt... Vilket scoop som Pelle levererar egentligen... ;o)

Okränkbara

Men är man
  • medelålders(nåja, check.)
  • heterosexuell(check!)
  • man(dubbelcheck!)
- så är man helt enkelt okränkbar i vår nutida feministiska, självcensurerande hjärntvättsregim...

Mer om...

//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning
Läs även andra bloggares åsikter om jämställdhet, antifeminism, feminism, politik, genus, ,

Kommentarer

  1. Jag förstår varför en del kämpar emot...
    "När kvinnan blir mannens jämlike, blir hon hans överman" sa Sokrates. ;):)

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Är det något i vattnet?

Vad sjutton händer?? Verkligheten har blivit som någon typ av dålig LSD-tripp. Vi har en regering som lovar "de största miljösatsningarna någonsin" - och de skall i huvudsak levereras efter valet (då förhoppningsvis både MP o KD försvunnit, SD minskat och Fi imploderat). Vi har en flyktingmottagning som slagit dubbelknut på sig själv för att upprätthålla illusioner - jag menar "boende för vuxna ensamkommande barn"? På riktigt? Socialdemokraterna som "aldrig någonsin, någon gång, någonstans" skulle göra sig beroende av SD vansinniga när SD inte stödjer regeringens förlag om offentlig upphandling. En f d socialdemokratisk ledare och statsministerkandidat rensas ut av SAP i vad som tydligt ser ut som lite historierevisionism. Utan att någon bryr sig. Och jag börjar tycka synd om Juholt! (Kanske beroende på att även han börjar prata sanningar när slutet på S-karriären närmar sig). Det är regelrätt krig i många ytterområden med bakhåll mot räddnings

Och ändamålsglidningen är ett faktum...

Vad skönt att lagarna mot terrorism och grov brottslighet nu äntligen börjat användas! Vad tryggt vi medborgare har fått det. Och vad fel Piratpartiet och många andra fick! Tryggt!