Fortsätt till huvudinnehåll

Loopa!

Från Marys tips går jag vidare till Nicklas Lundblad som precis som Marys tips antyder både bjuder på ett intressant resonemang och inte minst ett fantastiskt klipp med en fascinerande musikyttring:

Leka med loopar

Nästan 40 år sedan så lekte Pete Townsend lite med en enkel synt och kom fram till den hypnotiska rytmen ur 'Wont get fooled again':
"The singer, well he's only interested in himself. The drummer...God knows what he's interested in. And the bassist isn't interested in anything at all."
- Pete Townshend

Oavsett hur det var med den saken så hade de en av tidernas bästa trummisar, en kille på bas som både styrde upp takten och hetsade på den. För att göra mixen ännu fetare så Townsend på gitarr är helt genialt galen och en karismatisk sångare som i sina bästa stunder faktiskt låter riktigt bra.

En annan variant...

Jag har förtjänt hyllat Tommy Emmanuel ett antal gånger innan, men detta är bara för fascinerande..:

//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning
PS. Du, Fetsmart - 1971 "Wont get fooled again", The Who? ;o)

Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Det finns ingen el-allergi

De elöverkänsliga får miljonbelopp varje år av både stat, kommuner och landsting - trots att elöverkänslighet inte existerar som diagnos. (Källa.) Det är konstigt att ingen tycks kunna påvisa elöverkänslighet vid blindtester. Strålsäkerhetsmyndigheten pratar om försiktighetsprincipen och " oförändrade råd " - men man kan lika gärna också skriva ut svart på vitt att man vetenskapligt inte lyckats påvisa någon som helst direkt påverkan. All befintlig kunskap pekar på att det egentligen handlar om en ren noceboeffekt ; Det finns inget hållbart vetenskapligt stöd för att elkänslighet, eller elöverkänslighet som det ibland kallas, orsakas av radiofrekventa fält. Det vetenskapliga rådet pekar på att flera nya studier tyder på att det istället handlar om en så kallad noceboeffekt, de...