Fortsätt till huvudinnehåll

TV-tipset, 9-11jan 2009

Nu är det dags att ta upp den fallna manteln ifrån tv-tipset... Så jag tänkte mig titta över helgens filmer och komma med en eller annan rekommendation.
Tyvärr så måste jag rekommendera även reklamkanaler som förstör och stympar filmupplevelserna...

Fredag

Lost in Austen, SVT1 19:00

En miniserie i tre delar, SVT har den goda smaken - som så ofta - att visa dem tre dagar i sträck. Så slipper man att vänta en hel vecka på nästa del!
Detta verkar vara en både smart och rolig engelsk bagatell om en ung kvinna som är smått besatt av Jane Austen. Tyvärr går de andra delarna på lördag 13:30 resp söndag 14:10 - svårt att hålla koll... Men jag gillar ju chick-flicks, så... ;o)

++++  Analysera mera, Kanal 5 22:00

Kul att se Robert De Niro driva med sina klassiska maffiaroller. Överspel är bara förnamnet, men det syns att han har kul! Billy Cristal är, i sina bästa stunder, Woody Allen-light, och här fungerar han bra.

++++ Terminator 2 - Domedagen, TV4 22:25

Filmen som satte standarden för hur en bra actionfilm skall vara - och inte många har överträffat den sedan dess heller!

Lördag

Inget bra innan midnatt...

++++ Spanarna, TV4+ 00:10

En riktig klassiker där charm och humor blandas med högklassig spänning.

++++ Nyckeln till frihet, TV400 01:35

En av de handfull filmer som är gjorda på förlaga av Stephen King - lustigt nog är det nästan alltid hans icke-rysare som blir bra?!

Söndag

En dålig dag med en massa medelmåttiga filmer. Jag kommer kanske dock se en som jag inte har sett:

Normal, SVT1 23:00

Om en gift man som kommer ut som transexuell, goda skådespelare som Jessica Lange, Tom Wilkinson borgar för en välspelad film, regissören Jane Anderson har tidigare gjort film om kvinnofrigörelse, lesbiska och transexuella. Låter intressant.

Fetare recensioner

Mer om film


//Zac

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

+++++ Världsklass, mästerverk, måste ses
++++ Utmärkt, en riktigt bra film, bör ses
+++ Bra, en film som lämnar god eftersmak
++ Godkänd, en film som är ok på TV, men blåsning på bio
- Underkänd, näe, inget att hänga i granen - undvikes som pesten!

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Det finns ingen el-allergi

De elöverkänsliga får miljonbelopp varje år av både stat, kommuner och landsting - trots att elöverkänslighet inte existerar som diagnos. (Källa.) Det är konstigt att ingen tycks kunna påvisa elöverkänslighet vid blindtester. Strålsäkerhetsmyndigheten pratar om försiktighetsprincipen och " oförändrade råd " - men man kan lika gärna också skriva ut svart på vitt att man vetenskapligt inte lyckats påvisa någon som helst direkt påverkan. All befintlig kunskap pekar på att det egentligen handlar om en ren noceboeffekt ; Det finns inget hållbart vetenskapligt stöd för att elkänslighet, eller elöverkänslighet som det ibland kallas, orsakas av radiofrekventa fält. Det vetenskapliga rådet pekar på att flera nya studier tyder på att det istället handlar om en så kallad noceboeffekt, de...