Fortsätt till huvudinnehåll

Feministernas tabubelagda nya kläder...

Den alltid lika modiga Camilla Lindberg går nu ut och försöker (tyvärr sannolikt tröstlöst) att skydda de prostituerade. Genom att agera sanningssägare och peka på kejsarens (läs feministernas) tabubelagda nya kläder:
Riksdagsledamoten menar att den sexköpslag som finns i dag inte bidrar till att skydda prostituerade. Hon vill ge prostituerade social trygghet i samhället och menar att bordeller, a-kassa och pensionspoäng kan vara ett sätt att nå det.

Och visst är det så...

Låt dem få tillgång till a-kassa, sjukkassa, försäkringar, sjukvård, friskvårdspeng, varma lägenheter och rättssamhällets trygghet. Se till att de som är missbrukare, mentalt skadade/traumatiserade kommer ut i ljuset och kan få stöd istället för att tvingas hålla sig borta från hjälpen.

Destination: Skugglandet | Förare: de nyttiga idioterna (sexmoralisterna)

Det är "moralisterna" som tvingar ut hororna i en skuggvärld där ingen kan skydda dem på något sätt, och absolut inte samhället. Försök förstå vem som krattat gången för dessa offer för mörkersvin - är det verkligen så oerhört svårt att förstå att det är ni, de politiskt korrekta, kulturella vänstermänniskor och tokfeminister som tvingar ut de prostituerade i mörkret till svinen som frodas där? Vartifrån de inte vågar gå till polisen, inte till myndigheterna, inte till skyddet av rättsstaten. Snacka björntjänst!

Sanning istället för riksdagsplats?

Jag fruktar att detta korrekta förslag kommer ge henne en massa dålig publicitet och kanske riskera hennes riksdagsplats - och modiga riksdagsledamöter är det sannerligen brist på!
Fast å andra sidan så spelar det ju tydligen ingen roll om det är negativa skriverier - bara det är skriverier?

Skrivit om det tidigare

Än mer om...

(anti)FeminismJämställdhet
PolitikMarklundsfejket
Om bloggenAnnika Östberg Deasy


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , ,  Riksdagen, DN, Ex, AB1DT, HD, Norran, Kuriren, NSD, VT, NT

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...