Fortsätt till huvudinnehåll

Moralisk syskonsex?

Jaha, de är syskon? Och därför är det kriminellt.
För att …?
Det finns inget bra svar på det.
Att syskon skulle ha en något förhöjd risk för att få barn med genetiska skador är ingen anledning.
Även om forskare träter om risken så är de ledande genetikerna överens om att risken ökar från 2–3 procent för par utan blodsband till 4–5 procent för exempelvis syskon.
Jämför det med risken för äldre mammor att få barn med Downs syndrom. Vid 25 års ­ålder är den 1 på 1 500, vid 45 år har den ökat till 1 på 32.
Ska vi därför slänga äldre mammor i fängelse? För att de gamblar med vår genpool?
Eller kanske man kan dra det till sin spets och döma alla par som får ett handikappat barn till fängelse?
Har en förälder själv en genetisk sjukdom är risken för att föda ett handikappat barn 50 procent men det finns skönt nog inte många i landet som tycker att vi ska återgå till tvångssterilisering.
Återstår alltså moralen.
(Källa.)

Usch och fy!

Jag blir faktiskt osäker på vad jag tycker. Och hur jag än vänder och vrider på det så har jag faktiskt bara moraliska argument för att ha lagen kvar...

Kärlek som inte skadar?

Jag citerar mig själv ur inlägget om Jodie Foster:
Kärlekslycka är ändå så pass ovanlig att det knappast är vettigt att förkasta den då den är något annat än mainstream. All kärlek som inte skadar eller förtrycker tycker jag är bra, oavsett hur den ser ut - om det så handlar om man <-> cykel, eller kanin <-> lovikavante, eller kvinna <-> kvinna... Den förträfflige Mr. Emerson (spelad av den ännu mer förträfflige Denholm Elliott) i filmen 'A room with a view/Ett rum med utsikt' sade:

"Do we find happiness so often that we should turn it away?"

Näe, hittar man den typen av lycka så skall man försöka hålla fast vid den! För övrigt är det en förträffligt bra film, rekommenderas å det grövsta!

Äcklar mig

Men utifrån ett psykologiskt perspektiv så är jag nog normal, ens tanken på min syster äcklar mig - alltså äcklar mig på "det normala sättet". Annars är hon en både vacker och klok liten dam! ;o)


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , AB1, Ex1

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Är det något i vattnet?

Vad sjutton händer?? Verkligheten har blivit som någon typ av dålig LSD-tripp. Vi har en regering som lovar "de största miljösatsningarna någonsin" - och de skall i huvudsak levereras efter valet (då förhoppningsvis både MP o KD försvunnit, SD minskat och Fi imploderat). Vi har en flyktingmottagning som slagit dubbelknut på sig själv för att upprätthålla illusioner - jag menar "boende för vuxna ensamkommande barn"? På riktigt? Socialdemokraterna som "aldrig någonsin, någon gång, någonstans" skulle göra sig beroende av SD vansinniga när SD inte stödjer regeringens förlag om offentlig upphandling. En f d socialdemokratisk ledare och statsministerkandidat rensas ut av SAP i vad som tydligt ser ut som lite historierevisionism. Utan att någon bryr sig. Och jag börjar tycka synd om Juholt! (Kanske beroende på att även han börjar prata sanningar när slutet på S-karriären närmar sig). Det är regelrätt krig i många ytterområden med bakhåll mot räddnings

Och ändamålsglidningen är ett faktum...

Vad skönt att lagarna mot terrorism och grov brottslighet nu äntligen börjat användas! Vad tryggt vi medborgare har fått det. Och vad fel Piratpartiet och många andra fick! Tryggt!