Fortsätt till huvudinnehåll

Rädda Mona vs Rädda S?

Aftonbladets hållning idag är en ganska snygg illustration över att sprickan ligger även tung över Sveriges största tidning.
ledarsida så slätar man tydligt över kritiken mot Wanja som LO-ordförande emedan AB:s politiska kommentatör, Lena Mellin är obenhörligt hård, men samtidigt klarsynt, i sin analys :
Lundby-Wedin har alldeles på egen hand, och utan kända fiender, förvandlat sig från en tillgång till en bojsten.
Hennes reträtt har varit oordnad och oövertänkt. Först var hon grundlurad, sedan var hon vilseledd. Först var det viktigt att hon satt i styrelser, sedan var det viktigt att posterna fördelades.
Så sent som i går kom den senaste reträtten. Nu ska LO:s företrädare utbildas innan de tar plats i styrelser. För det är som att ”ge sig in i en främmande värld” enligt Lundby-Wedin.
Det har hon kommit på efter 15 år i AMF:s styrelse. Halle­luja!

Försvar eller nytt blod?

I DN skriver man lite i samma linje - Wanja har blivit ett tydligt symptom på hur illa det står till med ledaregenskaperna i toppen hos Socialdemokratin:

Frågan är hur länge partiet orkar hålla igång ”operation Rädda Mona” under de förutsättningarna. Antingen fortsätter man att utse syndabockar bland de personer som direkt eller indirekt bidrar till att förtroendet för Socialdemokraterna minskar. Eller så inser man varthän det barkar och utser en ny partiledare.

1:a Maj

Jag skrev igår om hur falskt det skulle vara med en pestsmittad, skadeskjuten Wanja i valrörelsen:
Tänk bilden av Wanja i talarstolen, omgiven av röda flaggor, björkar och en strålande försommarsol. Vad skall hon säga? Vad är det för klassiska socialdemokratiska strofer som hon kan spotta ur sig som inte kommer att klinga så falskt att publiken knäar?
Nej, det tarvar inte mycket av politisk känsla för att inse att det är en omöjlighet. Hon har skadeskjutit partiet rejält - och förtroendet lär knappast repareras under tiden som drevet går i media.

HUA!


//Zac
Påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , , , , , , , , , , AB123456, SvD1234567, DN12, EX12345

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Är det något i vattnet?

Vad sjutton händer?? Verkligheten har blivit som någon typ av dålig LSD-tripp. Vi har en regering som lovar "de största miljösatsningarna någonsin" - och de skall i huvudsak levereras efter valet (då förhoppningsvis både MP o KD försvunnit, SD minskat och Fi imploderat). Vi har en flyktingmottagning som slagit dubbelknut på sig själv för att upprätthålla illusioner - jag menar "boende för vuxna ensamkommande barn"? På riktigt? Socialdemokraterna som "aldrig någonsin, någon gång, någonstans" skulle göra sig beroende av SD vansinniga när SD inte stödjer regeringens förlag om offentlig upphandling. En f d socialdemokratisk ledare och statsministerkandidat rensas ut av SAP i vad som tydligt ser ut som lite historierevisionism. Utan att någon bryr sig. Och jag börjar tycka synd om Juholt! (Kanske beroende på att även han börjar prata sanningar när slutet på S-karriären närmar sig). Det är regelrätt krig i många ytterområden med bakhåll mot räddnings

Och ändamålsglidningen är ett faktum...

Vad skönt att lagarna mot terrorism och grov brottslighet nu äntligen börjat användas! Vad tryggt vi medborgare har fått det. Och vad fel Piratpartiet och många andra fick! Tryggt!