Fortsätt till huvudinnehåll

Vadå luras?


luras du att handla mer mat
Lär dig överlista affärernas tricks 11 tips som ger dig hjärnkoll.
Shoppingexperten: Butikerna har massor av knep och tricks
Nu är det köpfest i butikerna.
Under påskhelgen säljs mest dagligvaror på hela året.
Här avslöjar shoppingexperten butikernas knep för att få dig att handla ännu mer.
(Källa.)

Jag har jobbat inom handeln så jag känner nog till de flesta tricks, men jag måste säga att jag vänder mig mot användandet av "lura" i rubriken - skulle det inte passa bättre med "locka"? Det är ju faktiskt inget lurendrejeri som vatten i korven eller fisksoppa utan fisk?


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Kommentarer

  1. Eftersom jag inte vill betala för artikeln kan jag inte läsa den, men jag undrar ifall de har med att de flesta butiker försöker tvinga kunden att gå så lång sträcka som möjligt och därmed passera nära så många varor som möjligt, finns det någon genväg till kassorna från ingången är den ofta väl dold.

    För övrigt hade jag för mig att man för 10-15 år sedan förbjöd placering av godis vid kassorna, men jag verkar minnas fel eftersom det i dag är mer regel än undantag att det ligger godis vid kassorna, ofta placerade så att även de allra minsta barnen så länge de kan gå själva kan nå det.

    Finns lagen är det kanske dags att börja tillämpa den, och finns den inte är det dags att införa den.

    SvaraRadera
  2. Whohoo! Äntligen en (ganska oviktig) öppen fråga som vi har olika syn på! :o)

    Jag vill nog låta konsumenten välja själv. Vill jag ha godis så köper jag det, vill jag inte så låter jag bli. Att butiken ställer upp sina varor för maximal försäljning kan knappast vare sig kvalificera för lagstiftning eller ens för att "lurendrejeristämpla" butiken. Jmfr en bilhandlare som polerar sina bilar, eller ett charketuri som väljer ut fina bitar att exponera i disken - för att inte prata om provsmakningar! ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  3. Jag håller faktiskt med dig, just därför vill jag ge kunden (föräldern) chansen att välja bort godiset, och hur lätt är det när man vet hur jobbigt det blir ifall man säger nej till barnet i det läget?

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...