Fortsätt till huvudinnehåll

Riv upp FRA nu!

Herregud, se till att kapa ankartrossen och segla ut ur den gyttjepöl där FRA härbärgar sig längst ner innan den drar ner hela Alliansbygget nu Reinfeldt! Förtroendet för dig lär knappast öka efter kvällens aktiviteter på TV:n heller. Kan bara gissa hur det kommer att låta på ledarplats imorrn...
  • En skitlag är en skitlag som är en skitlag.
  • En integritetkränkade skitlag är en integritetkränkade skitlag som är en integritetkränkade skitlag.
  • En vinande partipiska för att driva igenom en integritetkränkade skitlag m h a villigt okunniga politker är en vinande partipiska för att driva igenom en integritetkränkade skitlag m h a villigt okunniga politker som är en vinande partipiska för att driva igenom en integritetkränkade skitlag m h a villigt okunniga politker.
Bort bort bort.

Länkar

Och läs - vad sjutton kan man skriva om detta - vilken sörja!?
SVT o SVT1
AB
Sydsvenskan
SvD o SvD1
DN, DN1, DN2, DN3, DN4 o DN5
Ex1 o Ex2

Bloggarna kommenterar:

Opassande o Opassande1
Minamoderatakarameller x2
Rick Falkvinge
Politikebloggen
Carl Bildt
Alliansfritt Sverige
Blogge Bloggelito


//Zac
UPDATE - DN Ledare:
För medborgare som närmade sig frågan [FRA, min anm] ur ett mer vardagligt perspektiv framstod regeringens hållning som grotesk: Med vilken rätt trålar staten bland mejl som inte har någonting med terrorism eller nationell säkerhet att göra? Varför skulle vi medborgare stillatigande ge upp vår rätt till privata kontakter via mejl och telefon?
I stället för att erkänna den skarpa konflikten mellan signalspaning i kabel och personlig integritet försökte regeringen snabbt baxa lagen genom den parlamentariska processen. Remisstiden hölls kort. Inte heller blev det någon parlamentarisk utredning med de möjligheter till genomlysning och bred politisk förankring som sådana ger.
Det är fortfarande möjligt att backa. I sak vore det det enda rätt. Men av en statsminister som haft statsbärandet som sin ledstjärna kräver det inte minst självövervinnelse.
Och delvis i SvD Ledare:
Nyligen förklarar Beatrice Ask att hon inte vinner alla debatter i regeringen, men rätt många, och att bråk ska hållas inom familjen (ST Press 11/08) . Ja, men fajter inom regeringen som gäller grundläggande rättsstatsprinciper bara måste en justitieminister vinna.
Läs hela - Maria Abrahamsson är skarp som vanligt.

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Filmrecension: Jumper

+ Underkänd , näe, detta är inget att hänga i granen - undvikes som pesten! ' Jumper ' zzzzzzzzzzz... *vaknar* Åhh, jag som tänkte skriva en liten recension... En film om en ung pojke som upptäcker att han kan teleportera sig fram och tillbaka i rummet, han är en s k "jumper"; dock så upptäcker han att det finns en organisation som gör allt för att förgöra alla jumpers. Dumunderhållning! Hål som elefanter springer igenom på höjden, dumunderhållning i dess allra, allra sämsta betydelse. Hayden Christiansen måste onekligen tillhöra sin generations absolut sämsta skådisar. Filmen är riktigt tråkig, dock med häftiga effekter och en grundhistoria som borde kunna ge filmen en chans att i alla fall ta sig över den normalt redan låga ribban för dum serietidningsaction, men nej - filmen är en riktig plåga att ta sig igenom... zzzzzzz *somnar igen* *risk för whiplashskador* //Zac +++++ Världsklass , mästerverk, måste ses ++++ Utmärkt , en rikti

co2 per kalori - Kostdoktorn excellererar

Jag använde mig för någon vecka sedan i ett inlägg, ' Vafaan - tjock av frukt?? ' av Kostdoktorns utmärkta genomgång kring sockerinnehåll i olika varor: Nu har kostdoktorn igen krossat lite illusioner , denna gång om hur svår köttuppfödningen är mot miljön: 1 liter/kilo apelsinjuice medför 4,8 kilos utsläpp av koldioxid. Produktionen av 1 kilo oxfilé medför utsläpp av 16,2 kilo. Låter som oxfilén är värst? Men inte så snabbt - en liter apelsinjuice innehåller 450 kalorier. Ett kilo oxfilé ca 2000 kalorier. Omräknat till en mängd som ger 1000 kalorier medför apelsinjuicen 10,7 kilo CO2 medan oxfilén “bara” ger 8,1 kilo! Att äta oxfilé skulle alltså kunna vara miljövänligare än att dricka apelsinjuice! Detta kan bero på att juicen skall transporteras långa sträckor (apelsiner växer knappast i Sverige), och innehåller få kalorier per vikt då den till 90% består av vatten. Skynda dit och läs - alltid läsvärd! Mer om miljön ' Miljökorkade kossor? ' ' Klappjakt p