Fortsätt till huvudinnehåll

Stoppa FRA nu!

Som rättsrådig, troende på demokrati, frihet och integritet så har jag i många sammanhang försökt göra min lilla röst hörd kring hur andra, i sammanhanget oviktiga frågor genom självgodhet, okunnighet och lobbyism fått företräde till en del frågor, ex fildelning, FRA-lagen, buggning etc. Detta måste få ett slut. IDG skriver, som nästan enda tidning(?), om skandalen att FRA tydligen avlyssnat telefonsamtal, olagligen, sedan 70-talet. Den nya lagen är bara till för att faktiskt lagstadga en verksamhet som hållt på länge!
Förre överdirektören Anders Wik medger att FRA redan har i uppgift att avlyssna telefonsamtal. "På det här sättet blir det lagligt", säger han om den omstridda FRA-lagen.
Varför blir det inget genomslag i övrig media?? Varför denna kompakta tystnad?? Advokatsamfundets generalsekreterare Anne Ramberg:
Frågan är om inte detta år borde användas till att aktivt lyssna på de personer som redan idag kan berätta vad som har pågått och pågår inom FRA. Jag har kontaktats av flera personer med insyn i denna verksamhet, alla indikerande att en sanningskommission borde inrättas innan någon lagstiftare ens överväger att sjösätta detta missfoster, vars viktigaste existensberättigande enligt FRA synes vara att kunna byta information med andra säkerhetstjänster.
(Källa.)

Rättning i leden!

Den ende borgerliga riksdagsman som förra året la ner sin röst eftersom han är emot avlyssningen, han lär inte göra det igen. Centerpartisten Fredrick Federley vill inte ställa upp på en intervju, men säger på telefon till Ekot att konsekvenserna av att inte följa partilinjen blev för jobbiga.
(Länk.)

Vilket 180° kast!

– Det är ju en väldigt långtgående övervakning och avlyssning, där man tar det historiska steget från att lyssna på dem som är misstänkta för brott, vilket är bra, till en förebyggande avlyssning och läsning av e-post och sms och liknande för hela svenska folket. Och det är ett grundläggande fel, det är orättfärdigt, det är kränkande, säger Pär Ström.
(Länk.)

Rekommenderad läsning

Rickard Falkvinges serie
  1. Borde inte FRA och regeringen åtalas? (10 maj)
  2. Hur bryter FRA mot lagen? (15 maj)
  3. Utredning 2003: “FRA bryter mot grundlagen” (17 maj)
  4. Lagrådet 2007: “FRA bryter mot grundlagen (20 maj)
  5. FRA spanar redan åt polisen! (22 maj)
  6. Tjänsteman: “FRAs uppdrag bryter mot grundlagen” (24 maj)
  7. FRA-lagförslaget - en tidslinje (30 maj)
  8. Anders Wik, överdirektör för FRA, berättar (31 maj)
Oerhört skrämmande läsning, jag hoppas bara att detta är motsvarigheten till den lilal pojken som sade att kungen var naken. Tyvärr ser det idag ut som om Falkvinge kommer att tillkännas den lilla pojkens roll först efter det att lagen trätt i kreft och nykterhetens kranka dimma lättat från politikernas ögon. Unikt! //Zac

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Det finns ingen el-allergi

De elöverkänsliga får miljonbelopp varje år av både stat, kommuner och landsting - trots att elöverkänslighet inte existerar som diagnos. (Källa.) Det är konstigt att ingen tycks kunna påvisa elöverkänslighet vid blindtester. Strålsäkerhetsmyndigheten pratar om försiktighetsprincipen och " oförändrade råd " - men man kan lika gärna också skriva ut svart på vitt att man vetenskapligt inte lyckats påvisa någon som helst direkt påverkan. All befintlig kunskap pekar på att det egentligen handlar om en ren noceboeffekt ; Det finns inget hållbart vetenskapligt stöd för att elkänslighet, eller elöverkänslighet som det ibland kallas, orsakas av radiofrekventa fält. Det vetenskapliga rådet pekar på att flera nya studier tyder på att det istället handlar om en så kallad noceboeffekt, de...