Fortsätt till huvudinnehåll

Snarast regebunden stress?

DN skriver idag:
Missa inte frukosten - det kan vara skadligt för hälsan. Ny forskning från Karolinska Institutet visar att oregelbundna måltider får negativa konsekvenser.
..
Forskare vid KI har studerat 4000 60-åriga män och kvinnor, och de som angav att de sällan äter regelbunden frukost, lunch och middag i genomsnitt har större midjemått och mer blodfettsrubbningar än de som äter regelbundet.
De har också i större utsträckning tecken på insulinresistens.
- Kostråd brukar vara inriktade på vilken sorts mat vi ska äta. Men den här studien visar att även sättet vi äter på kan vara en viktig hälsofaktor, säger professor Mai-Lis Hellénius, som har lett studien, i ett pressmeddelande.

Är det inte bara så enkelt att oregelbundna måltider tyder på en stressad människa? Just stressen fokuserar man allt mer och mer på, bl a vad gäller bukfetma.


//Zac

Kommentarer

  1. Äter man massor av kolhydrater är det ju viktigt att äta många små måltider för att hålla blodsockret någorlunda jämnt.

    Äter man fett och protein kan man i stället äta när man är hungrig och sluta när man är mätt utan att behöva kolla klockan.

    Frukost för mästare: Kaffe bryggt på den här, med massor av grädde i!

    SvaraRadera
  2. På jobbet är det inte måttligt vad tanterna springer i fruktskålarna under dagen, under tiden som jag sitter och betraktar dem med ro... ;o)

    Jag räknar att jag ungefär äter en fjärdedel, till volymen räknat, under lunchen. Ändå så klagar de över "tom mage" framåt tretiden... Ja, vad skall man säga?


    //Zac

    SvaraRadera
  3. De orkar springa... Du sitter och betraktar dem... Låter som om du också ska ta frukt, så att du orkar springa du med!

    SvaraRadera
  4. Jo, jag glömde att nämna att de har något stressat i blicken, när blodsockret dippat så blir man lite enkelriktad. Jag har väl så mycket erfarenhet av detta, så jag känner igen tecknen! ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  5. Eller så blir man sittande helt matt! Helt tom i blicken....

    SvaraRadera
  6. Iofs så är det ett intressant spörsmål, när indianerna var tvungna att färdas långa sträckor snabbt så var det inte någon frukt de tuggade... Fett och protein.
    När inuiter springer mil ut och mil in bredvid sina slädhundar så är det inte McDonalds fruktpåse de har med sig och äter...

    Så häckla mig hur mycket du vill, du hittar i alla fall inte ett enda fall där naturfolk äter frukt för att öka uthålligheten. Koka-blad räknar jag inte som en frukt... ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  7. Ja visst ja ni är ju naturfolk;)... Häckla är det så som du gör med vegetarianer;)? Varför ska de häcklas mer? "När Inuiterna springer mil ut och mil in...." Jaaa! just det, de springer.... Du sitter och betraktar fruktätande kvinnor som....springer;) Nej ta en frukt, det är bra mot skörbjugg!

    SvaraRadera
  8. Eller så blir man sittande helt matt! Helt tom i blicken....

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Filmrecension: Jumper

+ Underkänd , näe, detta är inget att hänga i granen - undvikes som pesten! ' Jumper ' zzzzzzzzzzz... *vaknar* Åhh, jag som tänkte skriva en liten recension... En film om en ung pojke som upptäcker att han kan teleportera sig fram och tillbaka i rummet, han är en s k "jumper"; dock så upptäcker han att det finns en organisation som gör allt för att förgöra alla jumpers. Dumunderhållning! Hål som elefanter springer igenom på höjden, dumunderhållning i dess allra, allra sämsta betydelse. Hayden Christiansen måste onekligen tillhöra sin generations absolut sämsta skådisar. Filmen är riktigt tråkig, dock med häftiga effekter och en grundhistoria som borde kunna ge filmen en chans att i alla fall ta sig över den normalt redan låga ribban för dum serietidningsaction, men nej - filmen är en riktig plåga att ta sig igenom... zzzzzzz *somnar igen* *risk för whiplashskador* //Zac +++++ Världsklass , mästerverk, måste ses ++++ Utmärkt , en rikti

co2 per kalori - Kostdoktorn excellererar

Jag använde mig för någon vecka sedan i ett inlägg, ' Vafaan - tjock av frukt?? ' av Kostdoktorns utmärkta genomgång kring sockerinnehåll i olika varor: Nu har kostdoktorn igen krossat lite illusioner , denna gång om hur svår köttuppfödningen är mot miljön: 1 liter/kilo apelsinjuice medför 4,8 kilos utsläpp av koldioxid. Produktionen av 1 kilo oxfilé medför utsläpp av 16,2 kilo. Låter som oxfilén är värst? Men inte så snabbt - en liter apelsinjuice innehåller 450 kalorier. Ett kilo oxfilé ca 2000 kalorier. Omräknat till en mängd som ger 1000 kalorier medför apelsinjuicen 10,7 kilo CO2 medan oxfilén “bara” ger 8,1 kilo! Att äta oxfilé skulle alltså kunna vara miljövänligare än att dricka apelsinjuice! Detta kan bero på att juicen skall transporteras långa sträckor (apelsiner växer knappast i Sverige), och innehåller få kalorier per vikt då den till 90% består av vatten. Skynda dit och läs - alltid läsvärd! Mer om miljön ' Miljökorkade kossor? ' ' Klappjakt p