Fortsätt till huvudinnehåll

Har sockersjuka några vänner?

Vilka värnar om de sockersjukas? Den frågan aktualiserades onekligen nu när det stormar kring diabetesmedicinen Avandia - som enligt en ny rapport orsakar kraftigt ökad risk för död i hjärtsjukdomar. Det är inga småsummor vi pratar om heller - $3.000.000.000.000:- alltså tre miljarder dollar!
Och det är ovanligt starka samband i studien:

I tidskriften skriver Nissen och hans kollegor att de analyserat 42 kliniska prövningar med närmare 28.000 patienter. Deras slutsats är att 65 procent av dödsfallen bland diabetespatienter i prövningarna av läkemedlet kan tillskrivas hjärtsjukdomar.
(Källa, Studien i fråga, ytterligare studie.)

Hur ökar man försäljningen?

Ett sätt att öka försäljningen är givetvis tillgodose behovet av sockersjuka.

Läkemedelsstudie gav kvinna diabetes
En 48-årig kvinna fick diabetes efter att ha ingått i en läkemedelsstudie på infektionskliniken i Lund. Kvinnan medicinerades fyra månader längre än rekommenderat, visar den biverkningsrapport som skickats till läkemedelsverket.

(Källa.)

Jag ber iofs om ursäkt redan nu, det är inte helt passande att raljera om en människa som fått en obotlig sjukdom p g a slarv, eller dålig medicin. Jag vill mer bara belysa girigheten hos läkemedelsbolagen.



//Zac

Kommentarer

  1. Åter igen så chockar du mig med dina inlägg! Är detta verkligen sant?? Hur kan man (läkemedelsindustrin) "leka" med sjuka människor på detta sätt??

    Om detta stämmer, (jag ifrågasätter inte dig) så är det som en mycket dålig science fiction flick där man gör tester på människor som bl a kan ha ett dåligt arvsanlag!

    Vad blir härnäst?? Usch, hemska tanke! //mvh Maja

    SvaraRadera
  2. Jag inspirerades av din avsky och skrev ytterligare ett inlägg på temat ohederlig forskning. :o)


    //Zac

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Fula feminister?

Fula feminister? Njaa, de finns säkert givetvis. Det fulaste med feminismen är väl dock ideologin i sig som kommer till ytan här: Mer om... (anti)Feminism Jämställdhet Politik Marklundsfejket Om bloggen Annika Östberg Deasy //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om jämställdhet , antifeminism , feminism , politik , genus

Nu får vi lugna oss ett par hekto...

Detta känns som ett av de mer viktiga blogginläggen jag gjort under denna valrörelse. Den vulgära kampanjen där man plockar upp utförsäkrade extremfall emot Alliansregeringen känns både osmaklig, fördummande och rent ut sagt ovärdig en svensk valrörelse. Lovvärt försök Och nej, det handlar absolut inte om att jag negligerar eller nedvärderar svårt sjuka människor med berättelser som är svåra att ta in. Det handlar om att vi nu får dessa extremfall uppslagna på löpsedlarna som om det vore det normala. Det handlar dels om fyrkantig byråkrati och ett lovvärt försök att rensa upp i det svårnavigerade träsk som sjukförsäkringsfrågorna vuxit upp till under de senaste 20 åren. Ja, mer om det lite senare i texten. Tragik i kubik (se update under min signatur) Annica Holmquist, 55, lider av en svår sjukdom som f...