Fortsätt till huvudinnehåll

Fladdermus med cornflakes?

– Jag och min särbo skulle äta en tallrik filmjölk med flingor på kvällen. Då hittade vi en fladdermus i Kellogspaketet. Den var torkad och sex centimeter lång.
– Riktigt äckligt. Man kunde ju se hår i dess ansikte och så hade det fastnat lite cornflakes på vingarna. Det var inte så roligt.
(Länk.)

Fruktansvärt äckligt, men å andra sidan så ur min kostutgångsvinkel så var nog fladdermusen det nyttigaste i cornflakespaketet! :o)

Kellogs Cornflakes per 100g
7g protein
84g kolhydrater
0,7g fett

Observera att Kellogs är det enda cornflakesmärke som faktiskt innehåller gluten!


Jag vågar däremot inte svära på vad en fladdermus innehåller, jag vet dock att vi knappast har några fruktätande fladdermöss här uppe på nordliga breddgrader, så det är med all säkerhet en insektsätande fladdermus. Då chansar jag på att den innehåller 20% protein, 3-4% fett och < 0,1% kolhydrater. Låter som en betydligt bättre sammansatt frukost, även om fetthalten borde komma upp en rejäl bit! ;-)


//Zac

Kommentarer

  1. Var det inte så att herr Kelogg själv skapade Keloggs cornflakes i ett försök att avhålla människor från ett syndigt leverne? Att det med hjälp av Kellogs cornflakes skulle vara lättare att vara avhållsam?

    SvaraRadera
  2. Och inte att förglömma - dagliga tarmsköljningar med yoghurt!

    Han var nog relativt anti-LC, det var en riktigt low-fat och lågproteinsdiet han dukade upp. Resten bestod bara av flingor och nötter och frön. Två gånger om dagen skulle man äta.

    Däremot råd om frisk luft var väl det vettigaste jag ser hos honom.


    //Zac

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...