Fortsätt till huvudinnehåll

"Värdet på varje enskild låt minskar när allting finns tillgängligt hela tiden."

Och så är det ju.
När jag var ung yngre så sparade i alla fall jag i veckor för att ha råd till att köpa den där skivan som man så intensivt längtat efter. Man sprang in på skivbutiken och köpte de eftertrådda skivan, bar den andäktigt och försiktigt hem, lade försiktigt ner den på skivtallriken och med lätt darrande händer så flyttade man ut skivarmen och med ett lätt skrap så satte musiken igång. Då tittade man närmre på skivkonvolutet och lusläste allt man hittade i förpackningen. Man grät öppet om man fick en hack eller en skråma på skivan.

Idag?

Idag kan jag stoppa in all musik jag någonsin ägt i en iPod och bära den med mig var jag än går. Min mobil kan jag fylla med låtar ifrån Spotify från när och fjärran, från forntid till nutid och bära med mig överallt.
Någonstans har det blivit skrattretande att en låt skall kosta 9SEK - när du får in 40 000 låtar i en iPod.
"Värdet på varje enskild låt minskar när allting finns tillgängligt hela tiden."

Vad offrar vi?

Skiter faktiskt egentligen högaktningsfullt i vad som laddas eller inte laddas ner, det är inte det viktiga i sammanhanget.
Principen att kasta ut rättssäkerhet och personlig integritet för oss alla för att vi skall fortsätta upprätthålla en konstruerad inkomst till skapande artister och deras agenter, skivbolag etc är helt enkelt oerhört upprörande för oss fritänkande människor.

Mer om...

PolitikBodströmsamhället
PiratpartietFRA-lagen
KulturUpphovsrätten


//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet, , , , , , , , , Läs också vettiga bloggare: HAX, Rick Falkvinge, Anna Troberg, Opassande

Kommentarer

  1. Tycker du utvecklar ditt/mitt tänkande i detta ämne mycket här. "Konstruerad inkomst"....

    SvaraRadera
  2. Zac: Fast hur menar du "värdet på varje enskild låt minskar när allting finns tillgängligt hela tiden" ?

    SvaraRadera
  3. Jo, Lisbeth, att har du 100 låtar i din samling så blir givetvis varje låt mer värd - jämfört med om du har 20 000. Tillgång och efterfrågan - grundläggande funktioner.


    //Zac

    SvaraRadera
  4. Jo "tillgång och efterfrågan" är grundläggande funktioner i vårt samhälle.

    Men jag tänker på det du skriver "personlig integritet" och på värde ur en annan aspekt än den ekonomiska aspekten. Vem har egentligen rätt att ta betalt för toner och ljud? Det faktumet gjorde en god vän mig uppmärksam på för inte så länge sedan.

    Tänker på det du skriver om "konstruerad" inkomst....Det är ju skivbolagen och deras agenter som tjänar mest på det hela.

    SvaraRadera
  5. Visst är det så. Idag försöker skivbolagen muta in musikköpen på nätet (medelst media och lagstiftare) för att behålla sin onödiga plats som mellanled mellan konsumenter och artister. Mer konstruerat än så blir det inte.


    Skall din äganderätt inskränkas? Har en CD-skiva du köpt något annat användningsområde än det som skivbolaget bestämt? Etc.


    //Zac

    SvaraRadera
  6. Jo "tillgång och efterfrågan" är grundläggande funktioner i vårt samhälle.

    Men jag tänker på det du skriver "personlig integritet" och på värde ur en annan aspekt än den ekonomiska aspekten. Vem har egentligen rätt att ta betalt för toner och ljud? Det faktumet gjorde en god vän mig uppmärksam på för inte så länge sedan.

    Tänker på det du skriver om "konstruerad" inkomst....Det är ju skivbolagen och deras agenter som tjänar mest på det hela.

    SvaraRadera
  7. Tycker du utvecklar ditt/mitt tänkande i detta ämne mycket här. "Konstruerad inkomst"....

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...