Fortsätt till huvudinnehåll

Ny betydelse för läkekött??

Läser förstrött om rockstjärnorna som störtade i ett plan, och kommer till slutet där ett stycke fascinerar mig alldeles speciellt:

Den före detta Blink 182-batteristen hade varit vegetarian i över 25 år innan olyckan, men var tvungen att börja äta kött igen på sjukhuset för att snabba på läkningsprocessen.

– Jag behöver protein från mat, så jag har ändrat min diet. Det är inget jag ångrar alls, och jag mår så mycket bättre.


Jag vet mycket väl att vegetarisk kosthållning inte är i närheten av den typ av proteiner som vi behöver, men jag har aldrig hört talas om detta i skadesammanhang. Intressant är det i alla fall!

Mer...

Men jag har givetvis skrivit innan om hur pass onaturligt det är med en vegetarisk kosthållning, ett exempel: 'Vegetarian = barnmisshandel'. Jag antar att det iofs finns en hel del beröringspunkter mellan en liten växande kropp och en skadad som försöker läka sig.



//Zac


Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...