Fortsätt till huvudinnehåll

Nattsvart?

Många gånger anklagas jag av min omgivning för att jag skulle ha en cyniskt och nattsvart syn på människans framfart här på jorden. "Livet på jorden vore bättre utan människan", brukar jag säga. På DN finns det ett riktigt roligt tankeexperiment; 'Jorden klarar sig bra utan människan':
Tänk dig att vakna en natt och vara den sista människan på jorden. Eller ännu värre, tänk dig en värld helt utan människor.
Hur skulle nu en sådan värld se ut? skulle den vara bättre/sämre, och ur vilket perspektiv? Skulle jorden återgå till något slags Eden-läge? Massor av frågor som man givetvis inte vet svaren på, men det är ju som brukligt roligt att spekulera och fantisera. Så läs den, riktigt fascinerande läsning. Iofs misstänker jag att idéförlagan, boken 'The World Without Us' är mer eller mindre direktöversatt till DN:s artikel. //Zac

Kommentarer

  1. Klart intressant och troligen mestadels ganska korrekt.

    Fast de mest sannolika skälen till en total utrotning av människan skulle antagligen vara antingen ett muterat virus med lång inkubationstid och snabb och effektiv spridning. Troligen skulle det även drabba en eller flera andra djurarter utöver oss, det kanske skulle påverka scenariot något.

    Ett annat är ett globalt kärnvapenkrig, det skulle rubba beskrivningen betydligt mer, men efter något eller några årtusenden skulle skillnaden troligen ändå inte vara så stor.

    Oavsett scenario är det osannolikt att 100% av mänskligheten skulle dö ut, tillräckligt många skulle troligen överleva för att arten skulle klara sig.

    Ett inte helt omöjligt scenario skulle vara det Terry Brooks utmålar i sina böckar om Shannara.
    Mycket läsvärda, de brukar räknas in bland de stora klassikerna inom fantasygenren.

    SvaraRadera
  2. Vi är ju som art ganska inavlad som det är, så antagligen klarar vi av en begränsad genpool bättre än de flesta arter.

    Jag tror personligen att det i den egentliga 'Liftarens guide till galaxen' står om mänskligheten enbart som varnande exempel... Antagligen kommer vi också finnas med i någon intergalaktisk utgåva av Guinness Rekordbok som den snabbast självutplånande livsformen som uppkommit - och försvunnit... ;o)


    //Zac

    SvaraRadera
  3. Vi kan ju besöka närmaste labb och fråga mössen. :-)

    Jag har samlat ihop några boktips.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Spam, rasistiska och liknande kommentarer tas omedelbart bort. Ovidkommande, reklaminriktade och förvirrade kommentarer kan också tas bort utan misskund.
Inlägg äldre än en månad modereras, så ha tålamod för publiceringen.
Kontakta mig om du tycker dig ha blivit felbehandlad eller om du vill anmäla någon opassande kommentar.
Och du, snälla, håll dig till ämnet.
Alla kommentatorer står för sina egna åsikter.

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...