Fortsätt till huvudinnehåll

SKÄMS FÖR PILLISNOPPEN POJK!

Kvinnodag och fettisdag - då fick flickorna på fritids i Hemse semlor medan pojkarna fick knäckebröd.
(Källa och mer.)

Och detta är utbildade pedagoger som "inte tänkte riktigt klart tanken"? Vad sägs om att de borde söka sig jobb någon annanstans? Typ betongblandare eller något dylikt - idioterna borde inte få hantera barn i sitt dagliga värv fortsättningsvis.

Vad är det för samhälle?

Vilka dårar - och någonstans måste man ställa sig frågan vad det är för klimat i samhället där sådana korttänkta människor kan plantera sina slika tankar?
Fantastisk tanke att de små oskyldiga gossebarnen är så fulla med den historiskt manliga arvssynden att de skall lida eftersom kvinnorna i historien och tredje världen har lidit och lider!

Stackars barn!

Undrar hur de små pojkarna uppfattar händelsen? Bestraffning för att de råkar vara vapenbestyckade med testiklar. Men det är klart - som de potentiella våldtäktsmän och våldsverkare som de är så kan man kanske, eller bör rent av, straffa dem redan i förhand?

"Likabehandlingsplan"?

Jo, så ser feministernas "likabehandlingsplan" normalt ut. Lite som "Alla djur är jämlika, men vissa djur är mer jämlika än andra...". George Orwell tänkte nog inte på svenska tokfeminister när han skrev 'Animal Farm', men håll med om att det är skrämmande likt!

Mer om...

(anti)FeminismJämställdhet
PolitikMarklundsfejket
Om bloggenAnnika Östberg Deasy


//Zac

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , Norran, NK, SvD, DN, GP, AB, Dagbladet, HD, Ingerö, Billing

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Är det något i vattnet?

Vad sjutton händer?? Verkligheten har blivit som någon typ av dålig LSD-tripp. Vi har en regering som lovar "de största miljösatsningarna någonsin" - och de skall i huvudsak levereras efter valet (då förhoppningsvis både MP o KD försvunnit, SD minskat och Fi imploderat). Vi har en flyktingmottagning som slagit dubbelknut på sig själv för att upprätthålla illusioner - jag menar "boende för vuxna ensamkommande barn"? På riktigt? Socialdemokraterna som "aldrig någonsin, någon gång, någonstans" skulle göra sig beroende av SD vansinniga när SD inte stödjer regeringens förlag om offentlig upphandling. En f d socialdemokratisk ledare och statsministerkandidat rensas ut av SAP i vad som tydligt ser ut som lite historierevisionism. Utan att någon bryr sig. Och jag börjar tycka synd om Juholt! (Kanske beroende på att även han börjar prata sanningar när slutet på S-karriären närmar sig). Det är regelrätt krig i många ytterområden med bakhåll mot räddnings

Och ändamålsglidningen är ett faktum...

Vad skönt att lagarna mot terrorism och grov brottslighet nu äntligen börjat användas! Vad tryggt vi medborgare har fått det. Och vad fel Piratpartiet och många andra fick! Tryggt!