Fortsätt till huvudinnehåll

Kväv ihjäl brottslingarna bara!

För ett antal år sedan arbetade jag som arbetsledare på ett säkerhetsföretag som skötte ordningshållningen på våra sjukhus i Stockholm. En eftermiddag får jag ett överfallslarm från två ordningsvakter som blivit överfallna av en man på en akutmottagning. Jag åker dit, och gärningsmannen har avvikit, så jag och kollegorna hjälper polisen att gå runt på sjukhuset för att se om vi hittar mannen. Efter en kort stund påträffar vi honom sittandes på en bänk. Han är lugn, men polisen bestämmer att ta det säkra före det osäkra, så fyra man försöker handgripligen att få kontroll över mannen. Efter att ha lyckats brotta ned honom på marken upptäcker de att de inte lyckas få på honom handfängsel, varpå en femte polis, som fram tills nu varit ganska passiv, går fram och gör just det man inte ska göra. Han lägger sina mellan 80 och 90 kg över mannens rygg, då han endast stöder på benet som ligger över mannens bröstkorg, även om det är för en kort stund.

Det är vid denna tidpunkt jag ser den totala förändringen i mannens uppsyn. Han går från aggression till fullkomling panik så fort han känner att han inte kan andas. Detta föranleder naturligtvis att han försöker komma loss för att på detta sätt få luft. Detta uppfattas av poliserna som att han gör än mer motstånd, varpå om möjligt än mer tryck läggs på hans bröstkorg. I denna stund ser jag hur han kommer till insikten att han kommer att dö. Helt säkert. Utan minsta tvekan. Här. Nu. På ett stengolv på ett sjukhus. En vacker sommardag i Stockholm.

Han dog inte. Precis vid detta tillfälle kom ett par sjukhusanställda, och polismannen som höll på att kväva mannen lättade på tyngden, varpå mannen lyckas få lite luft, och sedan lugnar ned sig. Han transporteras nu ut till polisbussen, där han enligt gängse rutin läggs, just det, på mage på golvet.

(Källa.)

Låt denna beskrivning vara med i polisernas handböcker... En mycket välskriven och viktig artikel f ö.

Förbannad

Själv är jag fortfarande förbannad på bristen av rättssäkerhet, kåranda, korruption och bristen på det vi andra kallar mänsklighet och omtanke om varandra.
Jag citerar gårdagens inlägg:

Håll käft och gör ert jobb!

Oerhört dåligt - nu krävs det hårdhandskar!
Jag vill se ett gäng straffade, f d poliser jobba som vakter i Femman efter denna affär! Vilka svin!

Mer om...



//Zac, påminner om min bloggläsarundersökning

Läs även andra bloggares åsikter om , , ,   AB12, EX1, DN1, SvD

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...