Fortsätt till huvudinnehåll

Juholt slår rekord efter rekord!

Vilken kille va?
En som bara svänger förbi VU och säger "ni kan inte röra mig - jag sitter kvar" och räcka dubbla långfingrar åt de chockade medlemmarna. 

Vilken kille va?

Att få ett redan historiskt lågt stöd på en tredjedel att minska till en fjärdedel på bara en vecka - det är rekordtakter som får gångna generationers socialdemokrater att spinna i sina gravar. 

Vilken kille va?

Men vad skulle VU göra? Gå ut och spränga partiet i luften och säga: "vi har inget förtroende för ordförande Åsa-Nisse"? Nej, de var tvungen att svälja vad Juholt än hade att säga. Jag tycker att ordvalen är ganska tydliga - de flesta nämnde inte ens honom vid namn utan pratade om "ordföranden", "partiledaren" etc.

Vilken kille va?

Man måste beundra någon som är så långt ifrån vanliga människors vardag att man inte reflekterar över gratisskjutsen som sambon/kulbon får? Att man struntar i att ingen socialdemokratisk ledare någonsin haft sämre förtroendesiffror. Att man står över de andra, att man tillhör en privilegierad klass, ovanför reglerna.
Sannerligen - vilken kille!

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...