Fortsätt till huvudinnehåll

Juholt slår rekord efter rekord!

Vilken kille va?
En som bara svänger förbi VU och säger "ni kan inte röra mig - jag sitter kvar" och räcka dubbla långfingrar åt de chockade medlemmarna. 

Vilken kille va?

Att få ett redan historiskt lågt stöd på en tredjedel att minska till en fjärdedel på bara en vecka - det är rekordtakter som får gångna generationers socialdemokrater att spinna i sina gravar. 

Vilken kille va?

Men vad skulle VU göra? Gå ut och spränga partiet i luften och säga: "vi har inget förtroende för ordförande Åsa-Nisse"? Nej, de var tvungen att svälja vad Juholt än hade att säga. Jag tycker att ordvalen är ganska tydliga - de flesta nämnde inte ens honom vid namn utan pratade om "ordföranden", "partiledaren" etc.

Vilken kille va?

Man måste beundra någon som är så långt ifrån vanliga människors vardag att man inte reflekterar över gratisskjutsen som sambon/kulbon får? Att man struntar i att ingen socialdemokratisk ledare någonsin haft sämre förtroendesiffror. Att man står över de andra, att man tillhör en privilegierad klass, ovanför reglerna.
Sannerligen - vilken kille!

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Humoristisk lärare

Varför hade man inte sådana när jag var ung? ;o) Sååå kul! Killen har talang! Fler sådana, engagerade lärare med humor och glimten i ögat! //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om aprilskämt , lärare , halloween , video , föreläsning , humor