Fortsätt till huvudinnehåll

Ta pension och jobba på solbrännan, Juholt!



Jaha, då återstår frågan om det skall begravas av Jämtin, Juholt och LO? Eller är tålamodet slut nu? Var det bara en sista desperat lögn från målvakten?
Är Urban Ahlin den sista felbedömningen - rätt- eller felbedömd?

Vad pratar karln om?

Det har varit en helt otrolig period där Juholt gång på gång rusat med huvudet före in i problem, motsägelser, lögner och sedan i sina förklaringar gång på gång berätta hur stringent och tydlig han egentligen hela tiden varit för allt mer förvirrade journalister.

En utdragen plåga

Jag har varit oerhört kritisk mot de s-bloggare som med näbbar och klor hela tiden försökt att skyla över hans uppenbara tillkortakommanden - men nu efter denna årslånga pudelmaraton så är det flera som till slut inte tyar längre. Frågan är hur resten av s-bloggarna (netwroots) skall reagera? Det har ju varit enorma bredsidor och brutal utstötning av alla som inte sjunger den stora ledaren och partiets lov i rätt tonart?

Plåga var det ja... 

Men vem kan klandra dem, det allt mer ihåliga och halsstarriga försvaret har klingat mer och mer falsk intill komikens gräns. Det blir faktiskt till slut skrattretande och inte så lite sorgligt hur man vägrar att öppet erkänna det alla andra ser - mannen är en katastrof! Han kommer aldrig vinna några val, han kommer aldrig att sluta göra juholtare så fort han öppnar munnen i media. Det kommer aldrig att diskuteras riktig (s)-politik så länge som han sitter på ordförandeposten.
Det har varit plågsamt för oss andra länge nog nu.

Mer om...

PolitikBodströmsamhället
PiratpartietFRA-lagen
KulturUpphovsrätten


 //Zac

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Mindre bläck(?) men mer papper...

University of Wisconsin-Green Bay har bett studenter och personal att byta typsnitt när de skriver ut e-post och andra dokument. Syftet är att spara pengar. ( Källa .) 75 000SEK skall universitet spara enligt uppgift. Dels har iofs artikel"författaren" (översättaren) gjort fel och pratar om "bläck". Dels så undrar jag om de 30% besparingar - typsnittet Century Gothic är nämligen också känt för att vara större och dra mer papper... Annars har vi ju ecofont ? Källa: National Geographic Magazine //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Century Gothic , besparingar , Ecofont , klumpiga direktöversättningar , tonerbesparingar , typsnitt DN , Ex

Och verkligheten då?

Är inte detta (går-)dagens, för att kanske inte säga årtiondets sämsta rubriksättning på ledarplats , någon ledarplats, alla kategorier? De jämställer således en person som fällts för dråp och för dubbla mord , dömd enligt konstens regler i en demokrati , som skall avtjäna resterande straff i sverige. en som fängslats och torterats för att ha utfört sina journalistiska principer och skrivit om demokratiska reformer i hemlandet ...  Jag trillade först på Expressens ledare på Nyhetstorken , men var tvungen att kolla upp om det verkligen var sant - trodde faktiskt först att det var en photoshoppad bild... Jag tror jag spyr! Men det är ganska symptomatiskt för historien om Annika Östberg , även om det är draget till sin extremaste spets av (den numera arbetslösa, hoppas jag) rubriksättaren på Expressen. Vi har gott om andra fångar som suttit länge i fängelse och som säkert skulle må bra av att luftas lite. Lite verklighetsförankring om jag får be! Att h...