Fortsätt till huvudinnehåll

CarbZone trampar i upphovsrättsklaveret! Sprid!

Hur makten använder sig av en perverterad upphovsrätt har fått ett nytt, beklagligt, kapitel;
Vissa kan inte ta rättvis kritik. Jag blev just anmäld av CarbZone för att ha kritiserat deras bluffprodukter (som påstås vara lågkolhydratkost).
..
Jag har flera gånger kritiserat flera olika sådana företag, inklusive det största bluff-företaget när det gäller lågkolhydratkost i Sverige: CarbZone.
När jag igår loggade in på YouTube så möttes jag av denna varning:


CarbZone har alltså anmält mig för påstått copyrightbrott, något som YouTube tar på stort allvar. YouTube tog därför bort videon och stängde ner vissa funktioner för mitt konto.
Lyckligtvis är CarbZones anmälan struntprat och bara ett försök att gömma sig från kritik genom att komma med tomma hot. Det fungerar inte.
(Från Kostdoktorn, där kan du också se den anmälda videon i sin helhet - titta!)

Upphovsrätt - för den starka alltså... 

Jag hoppas verkligen att fler får upp ögonen för hur restriktiv, kvävande och smittosam upphovsrätten av idag är.
Det är inte primärt ett skydd för skapande individer längre, det handlar om ett vapen för makt, ett vapen i kamp för monopol, inte sällan när det gäller information kring bristfälliga varor, politik eller affärer. Det gäller Åsa Romson såväl som SD och nu då Carbzone vs Kostdoktorn.

Carbzone ja... 

Jag är långt ifrån övertygad av Kostdoktorns andra kampanjer generellt, men att avslöja bluffmakare och klä av dem när de använder upphovsrätten för att tysta kritiker - ställer jag mig helhjärtat upp på! 

Länka och sprid Kostdoktorn om CarbZone:  

Ju fler som får kännedom om detta, desto mer har CarbZone förlorat. 
Sprid, sprid och sprid! 

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Fula feminister?

Fula feminister? Njaa, de finns säkert givetvis. Det fulaste med feminismen är väl dock ideologin i sig som kommer till ytan här: Mer om... (anti)Feminism Jämställdhet Politik Marklundsfejket Om bloggen Annika Östberg Deasy //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om jämställdhet , antifeminism , feminism , politik , genus

Nu får vi lugna oss ett par hekto...

Detta känns som ett av de mer viktiga blogginläggen jag gjort under denna valrörelse. Den vulgära kampanjen där man plockar upp utförsäkrade extremfall emot Alliansregeringen känns både osmaklig, fördummande och rent ut sagt ovärdig en svensk valrörelse. Lovvärt försök Och nej, det handlar absolut inte om att jag negligerar eller nedvärderar svårt sjuka människor med berättelser som är svåra att ta in. Det handlar om att vi nu får dessa extremfall uppslagna på löpsedlarna som om det vore det normala. Det handlar dels om fyrkantig byråkrati och ett lovvärt försök att rensa upp i det svårnavigerade träsk som sjukförsäkringsfrågorna vuxit upp till under de senaste 20 åren. Ja, mer om det lite senare i texten. Tragik i kubik (se update under min signatur) Annica Holmquist, 55, lider av en svår sjukdom som f...