Fortsätt till huvudinnehåll

Att problematisera en klassisk bild på en "hjälte"


Jag minns den där bilden.
Jag minns vilket starkt intryck den gjorde på mig.
Jag minns hur mitt eget antinazistiska hjärta slog lite snabbare.
Jag minns hur jag knöt näven; "..där fick den jäveln!".

Idag? 

Det är fortfarande en kraftfull bild; utan tvivel en klassisk bild som förtjänar sin plats i historien. 
Men jag ser också bilden idag som en stark påminnelse om hur förbannat obehagligt det var under några år i mitten av 80-talet när BSS-märkerna och en öppen våldsrasism plötsligt vällde upp som brun och svart gegga var ur en varböld. 
Vafaan - visst stod Sverige vid sidan av under andra världskriget, men insikten fanns ju av vad som hände inte ens ett vuxet liv bort när en mustaschprydd clown och tillika demokratisk diktator slog sina klor i sinnet hos ett helt folk med perverterade idéer om hur man gör skillnad på människor och människor. 
Detta resulterade i ett utbrott sprungen ur en ideologi som jämte kommunismen har mördat, plågat och torterat miljoner och åter miljoner människor. 
Och ändå så... 

Men när jag ser bilden idag... 

Utan tvekan så fylls jag av ett visst obehag idag. 
Idén om att våld endast är orätt när det väl drabbar fel personer äcklar mig oerhört. 
Vad gäller Karin Pettersson så är det knappast första eller heller sista gången jag inte alls håller med henne. Att rättfärdiga ett regelrätt överfall på en deltagare i en godkänd demonstration är inte ett demokratiuttryck såsom jag vill ha dem i en ideal värld - att Karin Pettersson tvärtom ser det som en hjältehandling får stå för henne och hennes vänsterkantrade världsbild, jag tycker i alla fall att hon har fel. 

Yttrandefrihet? 

Jag tvivlar inte ett ögonblick på att den ungen mannen på bilden som sekunden senare får en handväska i bakhuvudet har vidriga åsikter - han marknadsför dem t o m med en fana öppet. 
Men om igen - det är inte olagligt att ha jävliga åsikter. Det är inte ens olagligt att propagera för dem. Att utmåla sig själv offentligt som en vidrig typ med svinaktiga åsikter är faktiskt ok, det gäller för den blåslagne unga mannen precis såsom för Karin Pettersson. 

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Alliansens valaffischer redux

Nu har Alliansen släppt sina affischer. Jag tycker de är skitsnygga, valet av bandspelarsymboler för att klargöra valet mellan framåt med Alliansen och snabbspolning bakåt med de RödGröna är riktigt bra: Men låt mig föreslå en också... Rösta Pirat     Mer om... Politik Bodströmsamhället Piratpartiet FRA-lagen Kultur Upphovsrätten //Zac, påminner om min bloggläsarundersökning Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet , övervakning , privatliv ,  Politik , Boströmssamhället , Alliansen , valaffisch , humor , ironi   A B 1 2 , E x 1 , SvD , DN

Det finns ingen el-allergi

De elöverkänsliga får miljonbelopp varje år av både stat, kommuner och landsting - trots att elöverkänslighet inte existerar som diagnos. (Källa.) Det är konstigt att ingen tycks kunna påvisa elöverkänslighet vid blindtester. Strålsäkerhetsmyndigheten pratar om försiktighetsprincipen och " oförändrade råd " - men man kan lika gärna också skriva ut svart på vitt att man vetenskapligt inte lyckats påvisa någon som helst direkt påverkan. All befintlig kunskap pekar på att det egentligen handlar om en ren noceboeffekt ; Det finns inget hållbart vetenskapligt stöd för att elkänslighet, eller elöverkänslighet som det ibland kallas, orsakas av radiofrekventa fält. Det vetenskapliga rådet pekar på att flera nya studier tyder på att det istället handlar om en så kallad noceboeffekt, de...