Fortsätt till huvudinnehåll

".. ju mer musik som sköljer över mig desto rikare blir berättelsen."

Ibland blir man nästan lite lipig när man läser något sådant här:
Spräng fördämningen, låt musiken forsa över oss. Mina låtar består av alla intryck och all den kultur jag influeras av, och ju mer musik som sköljer över mig desto rikare blir berättelsen. Det tror jag i sin tur leder till större förståelse för andra människor.
Det så jag vill jobba. Komponera musik, spela in musik och sedan lägga upp den på nätet, gratis för alla, att ladda ner eller streama.
För även om du censurerar omoraliska texter, fängslar Piratebaygrundarna, hugger händerna av Victor Jara, utmålar ackord och melodier som djävulens, kan du ändå inte stoppa musikens väg, från mig till dig.
(Gustaf Norén, sångare, gitarrist och låtskrivare i Mando Diao)

Å ena sidan så kan man argumentera att det är lätt att vara generös när man har en massa pengar, men jag har nog ungefär samma syn på frågan.
Det behövs en rejäl överhalning av upphovsrätten, utan tvekan. Piratpartiet behövs.

Kommentarer