Fortsätt till huvudinnehåll

Ett aggressivt debattklimat?

Hatet slutar i frätande syra
Extremhögerns hets mot romer leder till våld
(Källa.)

I en del har nog Anders Lindberg rätt - en allt vildare spiral av hat och hets slutar i princip alltid med våld.
Men exemplen han tar upp är sällsynt usla;
Mopedistmarodören i Borås som plöjde över en tiggare var väl en brottsbelastad kurd från Irak?
Mordbranden i Eskilstuna-moskén var väl inte psykopatiska rasister som brandbombat utan helt enkelt en fritös som oturligt fattat eld?
Den stackars innebrända romen i Högdalen verkade inte heller varit resultatet av "nätforumet Flashback där användare uppmanade till mordbrand" utan avskrivet som en tragisk olycka beroende på de vidriga levnandsförhållanden som råder där?
Det låter knappast som en "extremhöger" som tar intryck av allmänhetens hårdnande attityder?

Syra? 

När det gäller det senaste uppmärksammade fallet med kastad syra i ansiktet på romen "George" så vilar inte Lindberg på hanen utan låter tydligt antyda att den kriminella handlingen är direkt sprungen ur hat och hets (från SD).
Ett alternativ (och nu spekulerar jag givetvis) är att det kan vara en intern uppgörelse mellan grupper av romer. Gammalt groll eller en kamp om de bästa platserna för tiggeriet?
Att kasta syra i ansiktet känns inte riktigt kassiskt "SD-raggar-fyllo-psyksjuk"-aktigt. Det är väl ofta mer av att på fyllan skrika och rikta några sparkar och föra allmänt liv eller kanske kasta sten och sparka på lite ofarliga husvagnar nattetid?

Våld i romernas vardag

Jag vill absolut inte framstå som att jag vill förminska våldet, hetsen och hatet mot romer.
Det existerar i allra högsta grad och måste bekämpas med all kraft. Våldet är tyvärr en del av romernas vardag, ett kraftigt underkännande till det humana samhället oavsett ståndpunkt.
Men till skillnad från Lindberg så vill jag själv snarare peka ett anklagande finger mot det hårdnande samhällsdebattklimatet. Att hata rätt grupper hejas öppet på och uppmuntras av stora grupper, samma sak gäller kring att tysta åsikter så länge det anses vara fel åsikter.

Åsiktskorridor - javisst! 

Av det öppna samtalet återstår mycket litet. Idag ägnar sig ledarsidorna mest åt att diskutera om det överhuvudtaget finns en åsiktskorridor - den som är läskunnig lär knappast tvivla på dess existens.
Det är just det debattklimat som delvis ligger till grund för den "extremhögerns hets" och som bara är en liten del i det politiserade och polariserade landskap vi ser på debattsidorna idag. Rekommenderad läsning för Lindberg är Ann-Charlotte Marteus utmärkta krönika om hur en stor del av väljarna tvingas ner i knät på SD genom den avgrund som goda krafter i all dum välvilja grävt i invandrardebatten.

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Plötsligt händer det!

.. ja, undertecknad kommer rekommendera och nicka medkännande med en ledarartikel från Aftonbladet av, ingen mindre än, Anders Lindberg . Men under personkonflikter och anklagelser kors och tvärs i Vänster­partiet finns en genuin värdekonflikt där religiösa traditioner och jämställdhet ibland hamnar på kollisionskurs. Och hedersproblematik är inget teoretiskt problem. Ungdomsstyrelsen uppskattade 2009 att ungefär 70 000 ungdomar, främst flickor mellan 16 och 25 år, begränsas i exempelvis val av partner. I dag är det möjligen ännu fler. Amineh Kakabaveh har nog en poäng i att den svenska vänstern i bred ­mening inte till fullo tagit till sig vidden av detta. Mordet på Fadime var en väckarklocka och mycket har hänt sedan 2002. Men tyvärr inte tillräckligt. Vänstern har ett rejält internt arbete att göra. Att kombinera synen på människor som fria varelser med egen vilja och kulturella strömningar som går på tvärs är inte enkelt. 

Filmrecension: Jumper

+ Underkänd , näe, detta är inget att hänga i granen - undvikes som pesten! ' Jumper ' zzzzzzzzzzz... *vaknar* Åhh, jag som tänkte skriva en liten recension... En film om en ung pojke som upptäcker att han kan teleportera sig fram och tillbaka i rummet, han är en s k "jumper"; dock så upptäcker han att det finns en organisation som gör allt för att förgöra alla jumpers. Dumunderhållning! Hål som elefanter springer igenom på höjden, dumunderhållning i dess allra, allra sämsta betydelse. Hayden Christiansen måste onekligen tillhöra sin generations absolut sämsta skådisar. Filmen är riktigt tråkig, dock med häftiga effekter och en grundhistoria som borde kunna ge filmen en chans att i alla fall ta sig över den normalt redan låga ribban för dum serietidningsaction, men nej - filmen är en riktig plåga att ta sig igenom... zzzzzzz *somnar igen* *risk för whiplashskador* //Zac +++++ Världsklass , mästerverk, måste ses ++++ Utmärkt , en rikti

co2 per kalori - Kostdoktorn excellererar

Jag använde mig för någon vecka sedan i ett inlägg, ' Vafaan - tjock av frukt?? ' av Kostdoktorns utmärkta genomgång kring sockerinnehåll i olika varor: Nu har kostdoktorn igen krossat lite illusioner , denna gång om hur svår köttuppfödningen är mot miljön: 1 liter/kilo apelsinjuice medför 4,8 kilos utsläpp av koldioxid. Produktionen av 1 kilo oxfilé medför utsläpp av 16,2 kilo. Låter som oxfilén är värst? Men inte så snabbt - en liter apelsinjuice innehåller 450 kalorier. Ett kilo oxfilé ca 2000 kalorier. Omräknat till en mängd som ger 1000 kalorier medför apelsinjuicen 10,7 kilo CO2 medan oxfilén “bara” ger 8,1 kilo! Att äta oxfilé skulle alltså kunna vara miljövänligare än att dricka apelsinjuice! Detta kan bero på att juicen skall transporteras långa sträckor (apelsiner växer knappast i Sverige), och innehåller få kalorier per vikt då den till 90% består av vatten. Skynda dit och läs - alltid läsvärd! Mer om miljön ' Miljökorkade kossor? ' ' Klappjakt p